Key Info‎ > ‎News@Dio‎ > ‎

School Notifications


2018 Extra-Curricular Guide online

posted 13 Dec 2017, 15:37 by Debbie Stevens

The 2018 Extra-Curricular Guide is now online. We invite students to peruse this over the summer break and work through their choices for next year. Sign-up will be from Friday 30th January to Sunday 11th February. Click here to view the Guide.



Yearbook Collection and Mailout

posted 4 Dec 2017, 18:54 by Megan Udy

Yearbook Collection and Mailout
  • Years 9 and 10 students who ordered a Yearbook will receive their copies immediately after Junior Prize-giving on Tuesday 12 December. These will be available on the Cherrington lawn. Students will need to find their form class and sign for their copy.
  • Senior students who elected to collect their ordered copy from the school can do so at the Cherrington reception from the afternoon of Tuesday 12 December until midday 20 December. Students will need to sign for their copy.
  • Senior students who opted to pay to have their Yearbooks posted will be mailed their copy before the end of the year.
  • Year 13 leavers will have their Yearbooks mailed to them by the end of the year.
  • The Yearbook cost will be disbursed to your school account in December/January.
Any queries should be directed to Megan Udy - mudy@wdsg.school.nz

Christmas Carols in the Chapel

posted 19 Nov 2017, 14:46 by Debbie Stevens

We warmly invite our school community to join us for an evening of Bible readings and Christmas Carols. 

*Parking at Martin Street and River Road entrances.


Final days to order 2017 yearbook

posted 15 Nov 2017, 16:27 by Megan Udy

A reminder that this Friday 17 November is the final day for ordering copies of the 2017 yearbook.

The 2017 yearbook will be available in a digital or printed hard-copy format for students in Years 9-12.  Please click here to complete the form (one form per family) if you wish to receive a yearbook.

PLEASE NOTE - Students in Year 13 and leavers who are heading on to tertiary study or employment will receive a complimentary digital copy of the yearbook and should only complete this form if they wish to receive a printed hard-copy. Hard-copies will be charged at the full price. 

The cost of the yearbook is below and will be disbursed to your school account:
Digital copy (supplied on a USB stick) - $25.00
Printed hard-copy collected from school - $50.00 ($55.00 posted to your address; $65.00 international postage)

Students in Years 9-10 will receive their yearbooks at the start of Week 9.  Senior students can choose to collect their copy from the school reception or have it posted to them. 

Please complete this form before Friday 17 November 2017.

Sevens Rugby to be Introduced in 2018

posted 14 Nov 2017, 15:18 by Debbie Stevens

In 2018, Waikato Diocesan School will be adding Sevens Rugby to its list of extra-curricular sporting codes. Currently, there are 12 schools in the Waikato that play Sevens Rugby and offer this code to girls. Two of these teams are off to the New Zealand Secondary Schools' Condor 7's Championship in three weeks time.

There has already been a lot of interest from students, but we are now reaching out to our Dio School community to secure coaches and managers.

Our aim is to attend the North Island Secondary Schools' Championships in Mt Maunganui on the 22/23 March next year and to have two teams: U15 and U19. Squads would be 12-14 players and training would commence at the very start of Term 1 in 2018. There will be some lead-up games to the North Island event with other Waikato teams. If there is enough interest and numbers are good we would consider continuing Rugby into the winter and enter a 1st XV team in the Open Girls' competition in Terms 2 and 3.

If you are able to help out with this sporting code, please contact: Mark Cornaga, Director of Sports mcornaga@wdsg.school.nz 
phone:  (07) 8552038 ext. 2707 
Mob: 0276549944

New Appointment for Bishop of Waikato

posted 12 Nov 2017, 14:56 by Debbie Stevens   [ updated 12 Nov 2017, 14:58 ]

The Waikato Diocesan School community congratulates The Right Reverend Dr Helen-Ann Hartley, Bishop of Waikato, on her recent appointment as Bishop of Ripon in the Diocese of Leeds, England. 

Bishop Helen-Ann will be farewelled from our Diocese at a Eucharist in St Peter’s Cathedral at 11:00 am on December 16th. Both bishops will then preside at the Midnight Christmas Eve Eucharist in St Peter's Cathedral, Hamilton. Bishop Helen-Ann's final service in the Diocese will be at St David's with St George’s, Dinsdale on Christmas Day.

Attached is the official announcement from the Diocese of Waikato and Taranaki.

Prize-Giving 2017

posted 5 Nov 2017, 17:25 by Debbie Stevens


Photos from the ceremony can be viewed and purchased here. The password is WDCP09

Academic Excellence Awards 

Academic Excellence awards go to those students who have produced consistently high results in the respective subject area.

Year 11

Level 2 Biology Nazeefah Ahmed
Food Technology Sarah Anderson
Sport & Exercise Science Rosanna Bedford
PhysiChem Siqi (Abby) Chen
Religious Education Kate Chibnall
Religious Education Anneka Cho
Religious Education Georgia Clapcott
Biology Renee Ellery
Religious Education Olivia Fellows-Ford
Geography Ella Green
Level 2 Dance Caitlin Hall
Design & Visual Communication Georgina Harris
Religious Education Charlotte Havill
Religious Education Sofia Kent
English Ruby Lewin
Economics Brooke Mahaffey
Religious Education Emma McKay
French Talia Nicol
ESOL Sornnapat (Palm) Patrapasinphornchai
Advanced PhysiChem Sophie Pease
English Emily Rich
English Charlotte Russell
Economics Morgan Shackleton
Level 2 Advanced Mathematics Serena Yu
Advanced Mathematics and Advanced PhysiChem Keely Bowler
Biology and Te Reo Māori Ella Brock
Sport & Exercise Science and Level 2 English - Literature Ella Chibnall
Music and Religious Education Charli Herbert
Economics and Religious Education Joyce Hu
Religious Education and Sport & Exercise Science Saskia Johns
Religious Education and Sport & Exercise Science Teri MacDonald
Advanced Mathematics and Religious Education Holly Mills
Art and Economics Fyfe Nicholson
Advanced Mathematics and Biology Nicola Pipe
Art and Fashion & Design Katherine (Kate) Seager
Advanced PhysiChem and English Anna Wilson
Accounting, Advanced PhysiChem and Religious Education Elizabeth Chan
Accounting, English and Religious Education Olivia McLennan
Advanced Mathematics, Art, History and Level 2 Biology Abby Payne
Advanced Mathematics, Biology, English and History Saneng Taing
Advanced PhysiChem, Economics, Level 2 Biology, Level 2 English - Literature and Level 2 History Harper Smith

Year 12

Economics Emily Alley
Accounting Allyssa Babington
Media Studies Katherine Blow
Sport & Exercise Science Georgia Bodle
Sport & Exercise Science Sharni Byrne
Chemistry Belinda Chong
Drama Natasha Coleman
Accounting Georgia Crane
Level 3 Biology Tindra Crossland
Advanced Mathematics Georgia Grant
Art Katy Hooker
Drama Silvie Irwin
Advanced Mathematics NaEun (Marianna) Kang
Design & Visual Communication Navneet Kaur
Sport & Exercise Science Katie Mackenzie
Photography Armani Martin
History Lucy Oliver
Advanced Mathematics Eva Parkinson
Design Lucy Roskam
Fashion & Design Lily Savage
Photography Hannah Shearer
English - Written & Visual Leah Slack
Drama Grace Soo Choon
Sport & Exercise Science Tiana Thompson
Biology Caitlyn Ulyatt
History Cara Wynne
Chemistry and Level 3 Calculus Annaliese Bird
Drama and English - Written & Visual Sarah Booth
Economics and English - Written & Visual Jenna Cousins
English - Literature and Japanese Kate de Lautour
Biology and Level 3 English - Literature Caitlin Greene
Food Technology and Sport & Exercise Science Molly Hamilton
Chemistry and Level 3 Biology Georgina Harris
English - Written & Visual and Level 3 Biology Zoe Holcroft
English - Literature and Level 3 Biology Eva Kessels
Advanced Mathematics and Music Eunice Koo
English - Literature and Level 3 Geography Jamila Milne
Advanced Mathematics and English - Literature Day-eth Smit
Drama and English - Written & Visual Olivia van der Klip
Design, Physics and Level 3 Calculus Sabina East
Accounting, Design & Visual Communication and English - Written & Visual  Alice Larcombe 
Advanced Mathematics, English - Written & Visual, Photography and Level 3 Biology Petra Riddell 
Chemistry, English - Literature, Physics, Te Reo Māori, Level 3 Biology and Level 3 Calculus Caitlin Ryan 

Year 13

Design & Visual Communication Holly Anaru
Calculus Shekinah Blaikie
Art Emily Brook-Watt
Advanced Statistics Katherine Coombes
Food Technology Jasmine Dickson
Music Hannah Foster
Advanced Statistics Nadia Kahan
Business Studies Jaspriya Kang
Photography Anna Langdon
English - Written & Visual Kun-ka Leger
Sport & Exercise Science Stevie MacDonald
Biology Alexandra McLennan
English - Written & Visual Hayley Miller
Sport & Exercise Science Alexia Ramsay
Level 2 Chemistry Jordyn Renner
Sport & Exercise Science Grace Ritchie
History Natalie Sharp
Drama Olivia Thomas
English - Literature Michelle Tiang
Fashion & Design Madison Troughton
English - Written & Visual Grace Wharton
Advanced Statistics and Chemistry Jessica Chapman
English - Literature and Media Studies Emily Clapcott
English - Literature and History Grier Gardyne
Calculus and Physics Ga Eun (Katherine) Han
Advanced Statistics and Chemistry Olivia Kerbers
Advanced Statistics and Economics Rebecca Kimpton
English - Written & Visual and Statistics Katie Quirke
English - Literature and Physics Shantaya Randall
Economics and English - Literature Mikayla Spanbroek
Chemistry, Classical Studies and English - Literature Verda Courtney
Calculus, Drama and Physics Sydney Ensor
Calculus, Chemistry, Classical Studies and Physics Devon Bree

Major Academic Awards

First in NCEA LeveL 1 


Art Elizabeth Chan
Biology Ruby Lewin
Dance Madeline Peach
Design & Visual Communication Nazeefah Ahmed
Drama (1st equal) Charlotte Grey 
Economics (1st equal) Keely Bowler
Economics (1st equal) Talia Nicol
English Jessica Vergeest
Fashion & Design Hannah Bradshaw
Food Technology Ella Chibnall
French Emma McKay
Japanese and the Japanese Cup Jessica Butterworth
Lovel Cup for Literature Maia Armistead (Year 10)
Music Fyfe Nicholson
PhysiChem Joyce Hu
Sport & Exercise Science Lucy Boucher
Drama (1st equal) Holly Mills
Geography Holly Mills
History Georgia Taylor
Te Reo Māori Georgia Taylor
Accounting Anna Wilson
Mathematics Anna Wilson

First in NCEA LeveL 2

Accounting Jenna Cousins
Art Petra Riddell
Clark-Olson Trophy for Passion for Learning in Classical Studies Katy Hooker
Design Monique Paul
Design & Visual Communication Laura Wood
Economics Caitlin Greene
Excite Trust Award for NCEA Level 2 Mathematics and Science Caitlin Ryan
Fashion & Design Sabina East
French Kendal Scheurich 
Geography and the NZ Geographical Society Trophy Ashton McDonald
Japanese Huiji (Lisa) Youn
The Lorraine Wallace Rosebowl for Progress in Physical Sciences Shannen Johnson
Media Studies Rosie Brooking
Photography Natasha Coleman
Food Technology Jaime Brough
The Most Points Awarded at Culinary Fare Jaime Brough
English - Written & Visual Georgia Crane
Sport & Exercise Science Georgia Crane
Dance Zoe Holcroft
Drama Zoe Holcroft
Mathematics Tiana Mayo (Year 10)
Physics Tiana Mayo (Year 10)
Chemistry Day-eth Smit
Classical Studies Day-eth Smit
Biology Joyce Hu (Year 11)
English - Literature Joyce Hu (Year 11)
History Joyce Hu (Year 11)
Greenslade Family Award - Most Inspiring NCEA Music Performance Matiria Moleni
Music Matiria Moleni
Te Reo Māori Matiria Moleni

First in NCEA LeveL 3

Art Kun-ka Leger
Biology Day-eth Smit (Year 12)
Dance Caitlyn Ulyatt (Year 12)
Design Katie Davies
Drama and the Alison Littler Cup for Senior Drama Olivia Kerbers 
English - Written & Visual Sydney Ensor
English Literature Cup Michelle Tiang
Erica Colbert Cup for Progress in Drama Olivia Morgan
Fashion & Design Katie Quirke
Food Technology Stevie MacDonald
Media Studies Emilie Bard
Music NaEun (Marianna) Kang (Year 12)
Sport & Exercise Science and the Waikato Polytechnic Cup Annabelle Cadogan
French Nadia Kahan
The Senior Languages Cup Nadia Kahan
Business Studies Rebecca Kimpton
The Just Kidding Babysitting Award for effort, contribution and passion towards commerce subjects Rebecca Kimpton
Design & Visual Communication Sarah Lin
Photography Sarah Lin
Classical Studies and the Grant Cup Jordyn Renner
History and the History Cup Jordyn Renner
Statistics Jordyn Renner
The Anderson and Nicholson Mathematics Cup Chelsea Lin
Broad Cup for Sciences Chelsea Lin
Calculus Chelsea Lin
Chemistry Chelsea Lin
Physics Chelsea Lin
Accounting and the Ankersmit Cup Shekinah Blaikie
Economics Shekinah Blaikie
English - Literature Shekinah Blaikie
Geography and the Globe Trophy Shekinah Blaikie
The Julia and Anna Smith Cup for Excellence in the Social Sciences Shekinah Blaikie
Mike Pero Entrepreneur of the Year Award Shekinah Blaikie

Scholarships for 2018 (Announced at time of Prize-Giving)

AUT Academic Excellence Scholarship (Hospitality & Tourism) Emily Clapcott
David Johnstone Charitable Trust Scholarship Libby Mansell
Massey University Vice-Chancellor’s High Achievers with Distinction Scholarship - Academic Devon Bree 
Academic University of Otago Leaders of Tomorrow Scholarship Jessica Chapman, Ga Eun (Katherine) Han, Tiffani Hickey, Nadia Kahan, Emma Spence, Michelle Tiang
Victoria University Bachelor of Health Inaugural Scholarship Alexia Ramsay
Victoria University Victoria Achiever Scholarship Jaquan Nin
Victoria University Victoria Excellence Scholarship Holly Anaru, Mary Harsant, Rebecca Kimpton, Jordyn Renner, Mikayla Spanbroek
University of Waikato School Leaver Scholarship Jaspriya Kang, Alana Yorke
University of Waikato Te Paewai o te Rangi Scholarship Shekinah Blaikie, Grier Gardyne, Shantaya Randall
University of Waikato Sir Edmund Hillary Scholarship (Triathlon) Hannah Knighton
University of Auckland Academic Potential Scholarship Alexandra McLennan
University of Otago Leaders of Tomorrow Scholarship Alexandra McLennan
Victoria University Victoria Excellence Scholarship Annabel Nesdale
University of Waikato Te Paewai o te Rangi Scholarship Annabel Nesdale
University of Auckland Top Achiever Scholarship Katherine Coombes
University of Otago Academic Excellence Scholarship Katherine Coombes
University of Auckland Top Achiever Scholarship Chelsea Lin
University of Otago Academic Excellence Scholarship Chelsea Lin

Cultural Awards

Piki Mahuta Essay Competition - Donated by Piki Mahuta for an excellent English essay on a Māori perspective  Olivia Flowerday
Marion Slaney Award for the student who has most promoted international understanding Chin Wai (Rachel) Hung 
Lt. Col. John Manchester Allen Prize for the student who has produced the best commemoration-themed speech or essay
Shekinah Blaikie 

Service Awards

Student Council Cup for a student who has contributed positively and willingly through the year Alice Larcombe 
Services to the Old Girls’ Association Clare Graham
The Tukua/Rakena Award for Māori Leadership for a student of Māori descent who goes the extra mile for Māori students and the Māori culture. This student must be a role model in all aspects of our school life for younger Māori students Maringi Kete 
Most Helpful Girl to the Head Prefect Kun-ka Leger

Faith in Action Award

This award recognises students who demonstrate academic endeavour in Religious Education and Christian behaviour.
Year 11 Holly Mills 
Year 12 Lucy Oliver
Year 13 Alana Yorke

House Awards

Most Helpful Girl to the Head of House:
Blake: Maringi Kete
Scott: Emilie Bard
Hillary: Olivia Kerbers
Shackleton: Emma Spence
Ross: Olivia Thomas
Wilson: Alana Yorke

Major Awards

Arts Laureate Award (re-announced) 

Olivia Thomas

Sportswoman of the Year Award (re-announced) 

Hannah Knighton

Jean Anderson Memorial Prize for Service to the Junior School 

Olivia Morgan

Bishop’s Awards 

 In acknowledgement of:  Contribution to the life of the Chapel• Contribution to the R.E. programme • Commitment to Christian service 

Tiffani Archer, Shekinah Blaikie, Hannah Foster, Siobhan French, Nadia Kahan, Katie Quirke and Natalie Sharp

Special Awards

Red Girdle Awards

This award recognises:• Academic endeavour• Participation in the extra-curricular life of the school• Willingness to be of service to the school community• Modelling school values appropriate to the special character
Shekinah Blaikie, Devon Bree, Hannah Foster, Clare Graham, Maringi Kete, Kun-ka Leger, Annabel Nesdale, Michelle Tiang

Principal’s Award for Exemplary Citizenship 

Chelsea Lin, Jaquan Nin, Katie Quirke, Olivia Thomas

Larner Cup for Outstanding Leadership 

Annabel Nesdale

Neckar Cup for Leading House 

Ross House led by Alexandra Mclennan

Cherrington Fellowship Staff Award 

Ms Vicki Wolfe

Announcement of Top Academic Awards for 2017 

  • 5th overall Shantaya Randall
  • 4th overall Devon Bree
  • 3rd overall Jordyn Renner
  • Proxime Accessit Shekinah Blaikie

Dux of Waikato Diocesan School for Girls 

Chelsea Lin

2017 Yearbook Orders

posted 30 Oct 2017, 19:42 by Megan Udy

The 2017 yearbook will be available in a digital or printed hard-copy format for students in Years 9-12.  Please click here to complete the form (one form per family) if you wish to receive a yearbook.

PLEASE NOTE - Students in Year 13 and leavers who are heading on to tertiary study or employment will receive a complimentary digital copy of the yearbook and should only complete this form if they wish to receive a printed hard-copy. Hard-copies will be charged at the full price. 

The cost of the yearbook is below and will be disbursed to your school account:
Digital copy (supplied on a USB stick) - $25.00
Printed hard-copy collected from school - $50.00 ($55.00 posted to your address; $65.00 international postage)

Students in Years 9-10 will receive their yearbooks at the start of Week 9.  Senior students can choose to collect their copy from the school reception or have it posted to them. 

Please complete this form before Friday 17 November 2017.

End of Year Information

posted 25 Oct 2017, 18:14 by Debbie Stevens   [ updated 25 Oct 2017, 18:25 ]

It’s hard to believe that senior examinations and end of year celebrations are already upon us. 
In preparation for the weeks ahead, the following information has been prepared to ensure you are familiar with the expectations and events that lead us through to the end of the school year. Please take time to read this information and diary dates relevant to your family.

Uniform
Senior students sitting NCEA examinations or attending school for tutorials or meetings during exam leave are required to wear full summer uniform and ensure they observe the school dress code guidelines during this period.

Textbook and library book return for Years 11-13
All issued library/textbooks must be returned to the library before Wednesday 1 November.  If a book or text is required for examination preparation it can be returned via the book return crates outside the Chapel. If the text has not been returned by Friday 1 December the replacement cost of the outstanding item/s will be charged to your account. 

Yearbooks
You will receive a notification about the ordering of the 2017 Yearbook, next week.

Important Dates
Thursday 2nd November
Senior Prizegiving, All Saints Chapel. 
This event begins at 1.00pm and will conclude by 3.30pm. Parents of prize winners will be notified in advance and are most welcome to attend this special event. All guests need to be seated by 12.50pm. Parking is available on the netball courts (via Martin Street gate) from 12.30 pm.
 
Friday 3rd November 
School Leavers’ Chapel Service, All Saints Chapel.  
All Years 12 and 13 students going on to tertiary study or into the workforce will be farewelled at this service which begins at 11.15am.  Parents are welcome to attend. Parking is available on the netball courts from 10.45am. All years 11-13 students will be dismissed for the year at the conclusion of this service.  Years 9 and 10 students will return to class for the afternoon programme. 

Friday 1 December 
Graduation Ball
The Graduation Ball is a celebration for Years 12 and 13 school leavers and their parents. This is held at Claudelands Event Centre.  Please refer to tickets for further details. 

Sunday 10 December 
School Carol Service, All Saints Chapel.
The Service begins at 7.30pm and all members of the school community are most welcome to attend.

Tuesday 12 December 
Junior Prize-Giving and final day for Years 9 and 10 students.  
The Junior Prize-Giving is held in the All Saints Chapel at 11.30am.  Parents and guests are asked to be seated by 11.20 am.  Parking is available on the netball courts from 10.50am. School finishes for the year at 12.30pm.

Wednesday 20 December
School office closes for 2017.

We hope this information will help you experience a well-planned and successful end to 2017.  

Get Your Sports Awards Tickets Now

posted 15 Oct 2017, 17:33 by Debbie Stevens

Our annual Sports Awards take place on Wednesday, October 25. This is a fabulous evening where we celebrate the outstanding achievements of our sporting students, coaches and managers in 2017.  

We are also excited to have Sarah Ulmer, Olympic cycling gold medallist, as our guest speaker. 

Tickets are $45.00 each and can be purchased from the school shop. Sales close Friday 20th October. Make sure you don't miss out!

*Please note that parents of students who have been nominated for a Blues and/or Sports Award will be notified on Tuesday 17 October.

1-10 of 124